کد مطلب: 61171 تعداد بازدید: ۴۹۱

ولایت از کلید واژه های دینی ، شیعی و قرآنی است

یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۰:۰۹
گفتمان دینی با موضوع ولایت، با حضور اساتید،طلاب و کادر مدرسه علمیه الزهرا(س) شهرستان صحنه در هفتم خرداد ماه و با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رستمی از اساتید حوزه علمیه و مدیر یکی از مدارس شهرستان برگزار شد


وی بیان کرد: ولایت از کلید واژه های دینی ،شیعی و قرآنی است ، از کلید واژه هایی است که بدون درک معنای آن درک دین امکانپذیر نیست.
حجت الاسلام و المسلمین رستمی خاطر نشان کرد:ما شیعیان قائل به این هستیم ولی مطلق برای خداست ولاغیر، حالاچرا امامان علیهم السلام  را به عنوان ولی خدا می دانیم؟ ما الان در درجه اول ولایت هستیم که ولایت مخصوص خداست. هر نوع ولایتی خالی از تصرف نیست،یعنی کسی که ولایت داشته باشد باید تصرف داشته باشد در تمام شئونات انسان و دوم این که خصوصیاتش باید ذی نفع نباشد.
این استاد حوزه عنوان کرد: انسان یک موجود اجتماعی و هر اجتماعی ناگزیر است یک حکومت داشته باشد و هر حکومتی باید دخل و تصرف در امور انسان ها داشته باشد بنابراین اگر در این حکومت جان و روح انسان را شناسد و زیر و بم انسان را شناسد چطور می تواند برای این انسان خط و مشی و مرز تعیین کند.
وی ادامه داد: بنابراین از این جا باید حکومت و دخل و تصرف آن را دست کسی بسپاریم که انسان را با تمام زیر و بمش می شناسد و او جز خداوند متعال کسی نیست.
رستمی افزود: حالا خداوند می دانیم که نه جسم است و نه این که می شود در بین انسان ها ظاهر شود بنابراین باید یک نماینده و ولی داشته باشد بر روی زمین و از اینجاست که باید حکومت را به سمت پیامبر بسپاریم و پیامبر و امامان معصوم(ع) که از سوی خداوند به عنوان اولیاء جامعه بشری منصوب شده اند می توانند افراد واجد شرایط را از سوی خود ولی و رهبر جامعه قرار دهند که در این صورت معصومین از سوی امام معصوم ولایت بر جامعه اسلامی را از خداوند گرفته اند اما با واسطه امامان.
وی ادامه داد: ولایت خداوند از طریق ولایت خلفا و اولیای الهی یعنی کسانی که در مقام ولایت هستند جاری می شود. انسان هایی وجود دارند که آن بار امانت الهی را به دوش کشیده اند و ظرفیت تحمل ولایت و اسرار الهی را پیدا نموده اند و خداوند متعال آن اسرار را به آن ها عنایت نموده، بزرگترین افراد این سلسله چهارده معصوم هستند.
حجت الاسلام و المسلمین رستمی در پایان گفت: ولایت از مهمترین ارکان دین اسلام است پایبندی به آن بنیان مسلمانی است و هیچ واجبی همچون آن بر عهده آدمی سنگینی نمی کند اگر کسی شبانگاهان نماز بگذارد و روزه بدارد و اموال خویش را به راه خدا انفاق کند و همه سال حج بگذارد و به ولایت ولی امر تن ندهد هیچ عملی از او پذیرفته نیست و در زمره مومنان درنمی آید و انگار ولایت گناهی است نابخشودنی که هم اعمال خیر آدمی را می سوزاند.