کد مطلب: 61169 تعداد بازدید: ۴۳۹

میزا ن سنجش ما بنده ها به اندازه فهممان از قرآن است

یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۵:۱۲
به مناسبت شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان مراسم احیاء در مدرسه علمیه حضرت زینب کبری (س) هرسین با حضورمسئول موسسه بین الملی تمدن ولایی ومسئول سابق فرهنگی دفتر حضرت آقا در سوریه ،طلاب، اساتید، مبلغان و عموم مردم برگزار گردید.


 در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین مصطفی الهیاری گفت: ملائکه در این شب کمک می کنند که ما خودمان را تسبیح ذاتی کنیم و از هر آنچه غیر خداست پاک کنیم. قرآن آن چیزی است که دلهای ما را پاک و منزه می کند از هر آنچه که غیر خدایی است( قرآن وسیله ای است که دلهای ما را خدایی می کند.) و میزا ن سنجش ما بنده ها به اندازه فهممان از قرآن است. فهم قرآن یعنی آن کاری را بکنیم که خداوند از ما می خواهد ما باید برای تعلیم و یادگیری قرآن بخوانیم.
وی خاطر نشان کرد: که ارتباط گیری با قرآن راههای متفاوتی دارد: ابتدا فهم زبان قرآن که برای فهم زبان قرآن نیاز نیست که تک تک کلمات قرآن و معناهایشان را بدانیم و سپس عجائب قرآن: اعجاز  قرآن را باید درک کنیم، زیرا حرفهایی که در قرآن هست زندگی ما را از یکنواختی در می آورد.
در ادامه افزود: درباره کلمه سبحان  معانی متفاوتی وجود دارد: تسبیح عملی(فعلی) که تمیز کردن،  پاک کردن می باشد یعنی اینکه ما با کار و تلاش خودمان زمین را آباد کنیم. تسبیح ذاتی: ذاتمان را از هر آنچه غیر خداست پاک و منزه گردانیم چونکه هیچ چیزی غیر خدا وجود ندارد و این عقل ناقص ماست که به غیر خدا دل می بندد.
حجت الاسلام والمسلمین الهیاری در پایان سخنرانی با اشاره به آیات 1 الی 4 سوره ممتحنه بحث ولایت را مطرح کرد : که شب قدر، شب ولایت است و ولایت به معنی سرپرستی،پیروی،حکومت و... ولایت در معنای قرآن یک مفهوم استراتژیک است،  ولایت تنزل یافته ی حکومت خدا بر همه چیز، یعنی ولایت تکوینی و تشریعی خداوند متعال
لازم به ذکر است که حدود 480 نفر در این مراسم شرکت داشتند وبعد از سخنرانی برنامه و اعمال شب قدر را بجا آوردند .