کد مطلب: 31540 تعداد بازدید: ۲۲۷

محرم در مدارس علمیه خواهران استان کرمانشاه

مراسم عزاداری شهادت امام سجاد ع در شهرستان صحنه

شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۲:۳۹
مراسم عزاداری در مدرسه علمیه الزهراء(س) شهرستان صحنه در روز دوازدهم محرم الحرام مصادف با شهادت امام سجاد(ع) «به روایتی» برگزار گردید.

دراین مراسم خانم محمدی از اساتید مدرسه علمیه الزهراء(س) شهرستان صحنه در ابتدای سخنرانی خود به عنوان مقدمه به مناسبت های روز 12محرم پرداخت وبیان کرد: یکی از این مناسبت ها، کفن کردن شهدای کربلا باحضور امام سجاد(ع) وبایاری قبیله بنی اسداست، دومین مناسبت بنا بر قولی شهادت امام سجاد(ع)، وسومین مناسبت وارد شدن اسراء به کوفه است.
وی با بیان اینکه حضرت زینب (س) در کربلا چه نقشی داشتند ادامه داد: حضرت زینب(س) باحضور در نهضت کربلا مسولیت بزرگی رابر عهده گرفت و نقش ایشان، پیام رسانی واقعه کربلا وافشا کردن دشمنان بود که امام حسین (ع) نیز در مسیر کربلا آماده کردن ایشان را بر عهده داشت.
خانم محمدی تصریح کرد: در روز عاشورا، که یکی از سخت ترین روزها برای حضرت زینب بودایشان سرپرستی خاندان عصمت را بر عهده گرفت. وبعداز آن همه مصیبت که حضرت زینب(س) شاهد آن بود که دشمنان بر سر برادران وفرزندان ویاران امام حسین(ع) می آورند، ایشان مانند کوهی استوار مقاومت کرد تا رسالتی را که برعهده گرفته اند را به شایستگی به سرانجام برساند.
وی با بیان اینکه از دیگر نقش های حضرت زینب (س) حفاظت ازامام سجاد(ع) بود افزود: دفاع حضرت زینب(س) ازامام سجاد(ع)، دفاع معقول و منطقی بوده است زیرا در فرهنگ شیعی بعداز امام حسین(ع)، ایشان امام وحجت خداست. دفاع از امام وحفظ جان وی لازم وضروری است. از این رو حضرت زینب(س) بارها به دفاع از امام سجاد(ع) بر خاست واز اجرای تهدید و توطئه های دشمن مبنی بر شهادت امام جلوگیری نمود.
خانم محمدی استاد حوزه علمیه خواهران ادامه داد: حضرت زینب(س) با خطبه های خویش در دروازه کوفه ودر مجلس یزید حقایق را برملا ساخت وبینی یزید را به خاک مالید و تکبر او را با سخنان کوبنده وقاطع خویش پاسخ گفت.
وی بیان کرد: در روایات ماایثار به بالاترین درجه ایمان وبرترین درجه احسان تعبیر شده. کربلا مدرسه عشق و ایثار بوده، ایثار جان ودست شستن از زن وفرزند ومال. این بالاترین نوع ایثار است وحضرت زینب(س) در این صفت نیز گوی سبقت را از دیگران ربوده است. او برای حفظ جان دیگران، خطر را به جان می خرد ودر تمام صحنه ها دیگران را بر خود مقدم می دارد، او در ماجرای کربلا حتی از سهمیه آب خویش استفاده نکرد وآن را نیز به کودکان می داد.
ایشان در پایان اشاره کرد: زنان جامعه ما وظیفه دارند که با انجام وظایف دینی خویش به آن بانوی عظیم الشان اقتدا کنند وبرای دستورات دینی ارزش قائل شوند، حجاب خویش را حفظ کنند ودر هر شرایط خاصی که دارند وظیفه دارند از امام ودین خود دفاع کنند.