کد مطلب: 31523 تعداد بازدید: ۱۸۸

محرم در مدارس علمیه خواهران استان کرمانشاه

سوگواری حضرت ابا عبدالله ع در مدرسه علمیه نرجسیه س سنقر

شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۲:۲۸
هشتمین روز مراسم سوگواری اباعبــــــــــداللّہ الحسین (ع) با حضور طلاب،دانش آموختگان ، اساتید وکادرمدرسه علمیه نرجسیه(س) وبا سخنرانی آیت الله علی اشرف مؤیدی از اساتید برجسته اخلاق مدارس علمیه قم در سالن اجتماعات این مدرسه برگزار شد.

آیت الله مؤیدی در این مراسم  گفت:خداوند از بندگانش امتحان می گیرد تا صادقان وکاذبان مشخص گردند. واهل صدق تجسم عینی پیدا کنند.انسان وقتی با گرفتاری وبیماری امتحان می شود می گوید خدا مرا کوچک کرده وبی ارزش شمرده و هنگامی که او با نعمت و رفاه آزمایش شود می گوید خدا مرا عزیز کرده ومن دردانه ام....وحال آنکه هیچ کدام از این دو تفکر صحیح نیست چون برای امتحان وابتلاست.
استاد اخلاق مدارس علمیه  در ادامه افزود:هدف از امتحانات این است که آن جوهر زلال الهی تجلی پیدا کندوانسان به خلوص دست یابد.
وی با اشاره به اینکه داشتن برنامه تزکیه نیز در رسیدن انسان به خلوص مؤثر است خاطر نشان کرد:اولین گام این برنامه محاسبه است چون محاسبه خوب مراقبه خوب به دنبال دارد وسپس چراغ نفس لوامه روشن می شود وانسان شروع به ملامت کردن خود می کند وبه فکر اصلاح می افتد واین موجب رشد می شود.
آیت الله مؤیدی در ادامه افزود: برای محاسبه نخست باید محاسبه عمری داشت یعنی محاسبه کند که از اول بلوغ تا کنون چه کم وکسری دارد. حق الناس ها وحق الله ها را حساب کند وتصمیم بر جبران بگیرد. گام بعدی محاسبه روزانه است که معمولاً آخر شب انجام می‌شود اما می توان در طول روز هم انجام داد،  محاسبه خوب انسان را هشیار می کند.
وی در پایان گفت: دائم الوضو بودن،با وضو خوابیدن،مداومت بر نماز شب و...در رسیدن انسان به مقامات معنوی بسیار اثر دارد.