کد مطلب: 31521 تعداد بازدید: ۱۳۶

محرم در مدارس علمیه خواهران استان کرمانشاه

هیچ طهارتی حاصل نمی شود مگر بااتصال به ائمه زیرا طبق آیه تطهیر، طهارت مخصوص به اهل بیت ع است

شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۱:۵۱
مراسم روز یازدهم عزاداری سید الشهدا در تاریخ95/7/22 با حضور بانوان سطح شهر، طلاب واساتید در مدرسه علمیه الزهرا(س) شهرستان صحنه برگزار گردید.

دراین مراسم خانم زهرا سیفی  از اساتیدمدرسه علمیه خواهران الزهراء(س) شهرستان صحنه ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سرور وسالار شهیدان امام حسین(ع) بیان کرد:
تنها راه طاهرشدن وپاک شدن اتصال به اولیاء خدا یعنی معصومین علیهم سلام است و هیچ طهارتی حاصل نمی شود مگر بااتصال به ائمه زیرا طبق آیه تطهیر، طهارت مخصوص به اهل بیت(ع) است. وی بابیان اینکه چرا ائمه ی معصومین بعداز امام حسین(ع) قیام نکردند وعاشورایی دیگر را به وجود نیاوردند به طرح دلایلی پرداختند و برمحتمل بودن این دلایل تصریح کرد: ازجمله این دلایل، یکی نداشتن موقعیت اجتماعی وسیاسی ائمه ی دیگر، حتی خود امام حسین(ع) هم درزمان معاویه  موقعیت قیام  رانداشتند و بخاطر عهدنامه ای که امام حسن(ع) با معاویه نوشته بود که تا زمانی که معاویه زنده است حسنین  قیام نکنند. دوم نداشتن یارانی چون یاران امام حسین(ع)، مانند حبیب ابن مظاهر ومسلم بن عوسجه، همانگونه که امام حسین در مورد یارانش فرمود: بهتر از این یاران من سراغ ندارم، ولی این به این منظور نیست که امامان دیگر اصلا یار نداشتند،داشتند اما کم بودند.
وی در ادامه افزود: از دلایلی دیگراینکه قیام عاشورا اصلا نیاز به تکرار ندارد تکرار برای حوادثی است که کامل نباشه اما حادثه ی کربلا، مکتب کامل و جامعی است که خداوند متعال  برای تمام انسانها تا روز قیامت به وجود آوردند.
خانم سیفی استاد حوزه علمیه خواهران در ادامه در مورد انواع بلا صحبت کردند  و بیان کرد: اول، بلاهایی که کفاره ی گناهان ماست این بلاها بخاطر اعمالی است که خود فرد انجام میدهد مانند ظلم کردن، حق الناس و.....در روایات و قرآن اشاره به این نوع بلاها شده که خداوند متعال درایه ی۳۰ سوره ی شوری میفرمایند:"وماأَصابَکم مِنْ مُصِیبةٍ فَبِما کَسَبَتْ أَیدیکم ویَعْفُوا عن کثیراً."وآنچه از مصائب به شما می رسد همه از دست خود شماست در صورتی که خدا بسیاری از اعمال بد را عفو می کند.
ایشان خاطر نشان کرد: حتی بعضی از پیامبران الهی نیز دچار این بلا میشوند اما بلاهای انها بخاطر انجام گناه وحرام ویا مکروهات نیست، بلکه بخاطر ترک اولی است چنانچه حضرت یونس(ع) بخاطر ترک اولی درشکم ماهی بزرگ زندانی شد و یا حضرت یعقوب(ع) بخاطر ناامید کردن سائلی دچار فراغ شد وسالیان درازی دچار غم فراغ یوسف شد.
وی ادامه داد: بلاهایی دوم بلای ترفیعی است که باعث بالا رفتن مقام ومنزلت افراد می گردد،  بلاهایی که برسر اولیای الهی میرود ازاین نوع بلا هستند. و از  خصوصیت دیگر این نوع بلا این است که به واسطه ی صبر مؤمنانه ی ائمه رحمت الهی شامل حال امت آنها نیز میشودطبق روایتی از امام صادق (ع) که می فرمایند: حضرت یوسف(ع) به واسطه ی صبر در مقابل بلاها باعث شد که مصریان نیز از رحمت الهی بهره مند شده(فَرَحِمَ بِه اُمَةً) و در برابر قحطی وخشکسالی نجات یابند واما بلایی که برسر امام حسین(ع) و یارانش آمد قابل مقایسه با هیچ بلایی نیست .
وی در پایان با بیان این مطلب که بلای امام حسین سنگین ترین بلا بوده افزود: وقتی  یک امت بواسطه ی صبر حضرت یوسف(ع) ازرحمت الهی بهرمنده میشود  پس بواسطه ی بلای امام حسین(ع) خداوند یک تاریخ رامورد عنایت قرارمیدهدوتمام کسانی که باامام حسین به هرشکلی درارتباط هستند مورد عنایت خدا قرارمیگیرند.